Dogs Eating Really Cute

 

 

بعضی از صاحبین حیوانات خانگی نگران محتویات تشکیل دهنده غذاهای حیوانات خانگی هستند. به همین دلیل رو به درست کردن غذا برای حیوان خانگی خود می آورند.

لذا به بررسی نکات خوب و بد غذای خانگی می پردازیم :

 

طبیعتا غذای خانگی سالم تر و طبیعی تر خواهد بود و شما بر محتویات غذائی که داخل ظرف حیوان خود قرار می دهید آگاهی کامل دارید و می توانید محتویات آن را تغییر دهید یا کم و زیاد کنید. عده ای معتقدند درست کردن غذا برای حیوان خانگی در منزل رابطه بین انسان و حیوان خانگی را قوی تر می کند و همچنین بعضی از صاحبین معتقدندغذای خانگی می تواند ارزانتر از غذای تجاری باشد. اما حقیقت این است که غذای خانگی که به معنای واقعی از نظر محتویات بالانس باشد و مواد مغذی کافی برای سلامت حیوان داشته باشد نیاز به صرف دقت، وقت و هزینه زیاد در منزل دارد. همچنین غذاهای خانگی اغلب در تامین نیازهای اساسی تغذیه حیوان عاجز هستند.

بعضی از نقایص غذای درست شده در منزل برای حیوان خانگی :

– مقدار زیاد پروتئین – نقص در تامین میزان کافی ویتامین ها، کلسیم و مواد معدنی

– رعایت نشدن نسبت صحیح میان فسفر و کلسیم جیره

– انرژی پایین غذا و عدم تنظیم میزان کالری غذا

– استفاده از گوشت خام و استخوان که می تواند موجب آسیب و عفونت های دستگاه گوارش شود

– اغلب غذاهای درست شده در منزل برای حیوان، خوش خوراک بودن، قابل هضم بودن و امنیت غذائی مناسب را ندارند با توجه به این مسائل، درست کردن غذای خانگی برای حیوان مستلزم رعایت کردن نکات و مشورت با متخصصان تغذیه حیوانات برای تهیه یک غذای خانگی مناسب برای حیوان است.

• چگونه از محتویات غذای تجاری مطلع شویم ؟

همانطور که در بالا ذکر شد، دانستن محتویات غذای تجاری برای صاحبین حیوانات همیشه مورد توجه بوده است.شرکت های سازنده غذاهای تجاری بر روی بسته بندی خود لیبل هائی برای آگاهی صاحبین حیوانات خانگی قرار داده اند. این برچسب ها دارای اطلاعات مفیدی هستند. این برچسب ها معمولا شامل لیستی از اجزا تشکیل دهنده غذا، آنالیز غذا بر حسب درصد و میزان توصیه شده برای حیوان بر حسب سن و وزن می باشد.

در قسمت اجزا تشکل دهنده غذا معمولا اسامی مختلفی به چشم شما خواهد خورد که در ذیل به آنها اشاره می گردد:

 

Fresh animal protein: اغلب شامل گوشت، مرغ و ماهی است. پروتئین با کیفیت بالا برای تامین تون عضلانی ماهیچه ها و پوست سالم ضروری است.

Ground whole corn: شامل آمینو اسید های ضروری، لینولئیک اسید، فیبر و کربوهیدرات. یک منبع عظیم از انرژی است و برای رشد عضلات ضروری است.

Meat and bone mea

l: شامل آمینو اسیدها، کلسیم و فسفر است و باعث ثبات بافت ماهیچه ای و دندانها و استخوانهای محکم می شود.

Corn gluten meal: شامل آمینو اسید ها، آنتی اکسیدان ها، لینولئیک اسید است که باعث ترمیم بافت ها می شود و به تقویت سیستم ایمنی حیوان و سلامت پوست و مو کمک می کند.

 

Animal fat: منبع اسید لینولئیک و چربی است که برای سلامت پوست و مو مفید است.

Ground whole wheat: شامل کربوهیدرات است و منبع غنی انرژی و فیبر است.

Meat or chicken by-product mea

l: شامل اسیدهای آمینه ضروری، گلوکوزآمین، کوندوریتین و آنتی اکسیدان هاست. برای ساخت بافت عضلانی، سیستم ایمتی، استخوانها و مفاصل ضروری است.

Beet pulp: منبع فیبرهای محلول است و برای هضم و عبور غذا از گوارش حیوان ضروری است.

 

Vegetable oil: منبع اسید لینولئیک است و برای سلامت پوست و مو ضروری است.

 

Brewer’s rice: شامل کربوهیدرات و فیبر است. برنج یک منبع انرژی و برای هضم مناسب کمک کننده است. در قسمت آنالیز ترکیبات مقادیر حداقل پروتئین و چربی و مقادیر حداکتری فیبر و رطوبت غذا ذکر شده است. میزان رطوبت غذاهای کنسروی و تر، حدود 75 تا 78 درصد است. در حالی که غذا های خشک بین 8 تا 12 درصد رطوبت دارند. پروتئین یکی از مهمترین بخشها غذای حیوانات خانگی را تشکیل می دهد که برای تشکیل و ساخت عضلات و تامین انرژی ضروری است.

منابع پروتئینی در غذای حیوانات بر اساس قابلیت هضم، خوش خوراک بودن ومیزان و نوع آمینو اسیدهایشان در غذا مورد استفاده قرار می گیرند. ذرت جز غلات بوده و برای استفاده در غذای حیوانات مورد تایید است و تنها یک ماده پرکننده برای غذا محسوب نمی شود. یک منبع بسیار غنی از انرژی است و حداکثر 80 درصد کربوهیدرات دارد. بیش از 95 درصد کربوهیدرات موجود در ذرت قابل هضم است. همچنین ذرت به دلیل داشتن کاریتنوئید برای سلامت بینائی، پوست، سیستم تناسلی و استخوان و ماهیچه های حیوان ضروری است.

• به چه میزان و چند بار به حیوان خود غذا بدهیم ؟ اما در مورد میزان غذائی که حیوان باید مصرف کند هم باید نکات مختلفی را مد نظر داشت. به صورت کلی میزان غذای مصرفی حیوان به گونه، نژاد، سایز،

 

Body Composition، سن، میزان فعالیت و محیط بستگی دارد. غذاها میزان متفاوتی از مواد مغذی و کالری را دارند و برای تغذیه صحیح حیوان باید به برچسب موجود بر روی غذا مراجعه کرد، زیرا قبلا براساس نیازهای حیوان برای سن، وزن و نژادهای مختلف توسط کارخانه سازنده محاسبه شده است و برای یک روز حیوان میزان مشخصی از غذا بر حسب گرم توصیه شده است. اگر حیوان شما بعد از خوردن غذای خود به میزان توصیه شده باز هم طلب غذا کرد، از دادن غذای بیشتر خودداری کنید چون می تواند باعث چاقی و عوارض ناشی از آن شود. به جای دادن غذای اضافی باید تعداد وعده های حیوان را افزایش داد و حجم غذا را کم کرد. در مورد دفعات تغزیه حیوان دقت داشته باشید که توله سگ یا بچه کربه خود را 4- 6 نوبت تغذیه کنید، هنگامی که حیوان به 50 درصد رشد کامل خود رسید میزان تغذیه حیوان را به 3 نوبت در 24 ساعت برسانید و در مورد سگ ها و گربه های بالغ دو نوبت در روز کافی به نطر می رسد. در مورد استفاده از غذا های تشویقی، حتما مد نظر داشته باشید که دارای کالری زیادی هستند و باید حداکثر 10 درصد غذای رورانه حیوان را تشکیل دهند. به یاد داشته باشید که از تشویقی ها مخصوص سگ و گربه استفاده کنید. حتی الامکان از تشویقی های کم کالری استفاده کنید و آنها را صرفا برای تشویق حیوان در موارد رفتارهای قابل تشویق انسان استفاده کنید.

 

• چگونه غذای حیوان خود را تغییر دهیم ؟ حیوان خانگی شما معمولا در مقابل تغییر غذای خود مقاومت خواهد کرد و همچنین تغییر یکباره غذای حیوان برای سلامت دستگاه گوارش حیوان مناسب نخواهد بود. برای تغییر غذای حیوان باید این روند به صورت تدریجی در طول یک هفته انجام گیرد. در روز اول و دوم، 75 درصد از غذای گذشته، 25 درصد غذای جدید را با هم مخلوط کرده و به حیوان بدهید. در روزهای 3و 4 این میزان را به 50 برسانید و برای روز 5 و 6 از 25 درصد غذای قدیمی و 27 درصد غذای جدید استفاده کنید و در نهایت در روز هفتم 100 درصد غذای جدید برای حیوان استفاده کنید.

• چه غذاهائی برای حیوان خانگی مناسب نیست ؟ سوال مهم دیگری که در ذهن صاحبین حیوانات خانگی ایجاد می شود، بودن یا نبودن استخوان در جیره غذائی حیوان خود است. اولین مشکلی که استخوان می تواند برای حیوان شما ایجاد کند، آسیب به دندان ها و بافت دهان است، آسیب به زبان، لثه، گونه ها و شکستن دندان از موارد آسیب در دهان است. این تکه های تیز استخوان می تواند، باعث آسیب دستگاه گوارش و گاهی ایجاد انسداد و سوراخ شدگی در دستگاه گوارش شود. عده ای از صاحبین حیوانات خانگی به تغذیه حیوان خود با گوشت خام علاقه دارند. باید به یاد داشت که استفاده ازگوشت خام می تواند برای حیوان و حتی خود صاحب حیوان خطرات زیادی را به همراه داشته باشد. باید توجه داشت که بخشی از گوشت های خام طیور به باکتری سالمونلا آلوده هستند و پختن آنها می تواند خطر آلودگی با این باکتری را از بین ببرد. سگها می توانند به باکتری سالمونلا آلوده شوند و علامتی را هم نشان ندهند. در مواردی که علامت بالینی وجود دارد، اسهال و استفراغ جز شایعترین علائم بیماری است. این بیماری به انسان هم قابل انتقال است.

همچنین قابلیت انتقال بعضی انگلها هم در گوشت خام وجود دارد. باید به خاطر داشته باشید مصرف گوشت به صورت خام به عنوان غذای حیوان، می تواند اختلالات تغذیه ای از جمله نرمی استخوانها در بچه گربه ها ایجاد کند. که به دلیل برهم خوردن نسبت صحیح فسفر و کلسیم در بدن است. همچنین مواد دارای کافئین مثل قهوه، چای، نوشابه های انژی زا و نوشابه های گازدار، سیر و پیاز، الکل، آوکادو، شکلات، انگور و کشمش، بعضی از قارچ ها، ژله، آبنبات ها و آدامسهای بدون شکر، سوسیس و کالباس، کنسروهای مخصوص انسان و غذاهای ادویه دار می تواند برای حیوان خانگی شما مضر باشد.

• چگونه بچه گربه یا توله سگ ها را تغذیه کنیم ؟

در مورد تغذیه بچه گربه ها و توله سگهای بدون مادر، شیرها خشک تجاری مخصوص این حیوانات است که همراه با شیشه شیر مخصوص می توان بهترین جایگزین برای شیر مادر باشد. به دلیل سن پایین این حیوانات و سیستم ایمنی ضعیف آنها، رعایت کردن بهداشت بسیار مهم است. حتما شیشه شیر و دست خود را قبل از تهیه شیر تمیز بشویید و مراقب باشید که ماده ضدعفونی کننده داخل شیشه شیر باقی نماند. می توان از آب جوش هم برای شستن شیشه استفاده کرد. دقت کنید که شیر خشکی که با آب مخلوط شده است را بیش از 1 ساعت نگهداری نکنید و از نگه داشتن شیر در یخچال خودداری کنید و شیر را تازه به تازه درست کنید. حتما دقت کنید بعد از جوش آمدن آب اجازه دهید کمی از دمایش کم شود و سپس شیر را طبق فرمول روی بسته شیرخشک تهیه نمائید و قبل از خوراندن به حیوان به دمای مناسب برسد (بر روی پوست دست کمی گرم باشد) و سپس حیوان را تغذیه کنید. بچه گربه ها در هفته اول تا چهارم زندگی به ترتیب باید حداقل روزانه 5،5،6،7 بار تغذیه شوند. این تعداد در توله سگها در هفته اول تا چهارم زندگی به ترتیب باید 4،4،5،8 بار در روز باشد. بچه گربه ها معمولا در حالت سلامت روزانه 10-15 گرم وزن اضافه می کنند. توله سگها نیز حدود 10 درصد در روز وزن اضافه می کنند. عدم افزایش روزانه وزن می تواند اولین نشانه بیماری در نوزاد حیوانات باشد. در فرمول شیر سگ و گربه از نشاسته استفاده نکنید. بیش از حد به حیوان غذا ندهید، چون می تواند باعث اسهال شود. بهتر است حیوان به تعداد بیشتر و حجم کم تغذیه شود تا به دفعات کمتر و حجم بیشتر.

• چند نکته در مورد تامین آب حیوانات خانگی :

– مصرف آب حیوان خانگی شما بسته به نوع غذا، متغیر خواهد بود، با مصرف غذای خشک و غذاهای شور این میزان افزایش خواهد یافت. – حیوان باید همیشه به آب تازه و تمیز دسترسی داشته باشد. گربه ها البته معمولا ترجیح به خوردن آب بیشتر در بعدالظهرها دارند. همچنین گربه ها به استفاده از آبهای روان نیز تمایل دارند که می توان از ظروف مخصوص آب با این قابلیت برای آنها استفاده کرد.

– ترجیحا از ظرف غذای با سطح زیاد و بزرگ استفاده کنید. به خصوص گربه ها به خاطر سبیل های بلند خود ترجیح می دهند که سبیل آنها به لبه ظزف برخورد نکند. همچنینی ظرف آب بهتر است همیشه پر باشد.

– ظرف آب و غذای حیوان را دور از ظرف خاک گربه نگه دارید، گربه ها به بو ها بسیار حساس هستند و ممکن است از ظرف آبی که در اطراف آنها بوی نامطبوع بیاید آب نخورند.


طرز تهیه 5 نوع غذا و بیسکوییت برای سگ ها


خوراک مرغ و سبزیجات برای سگ
1.5 فنجان مرغ آبپز شده و تکه تکه شده (به اندازه یک حبه قند)
نصف فنجان برنج قهوه ای پخته شده
نصف فنجان سبزیجات آبپز شده (هویج، کدوتنبل، سیب زمینی، کرفس و غیره)
3 قاشق غذاخوری آب مرغ بدون نمک

تمامی مواد را در یک قابلمه ریخته و بیست دقیقه حرارت دهید. بعد از آن بگذارید تا سرد شود و به دمای اتاق برسد. آماده سرو است
**********************************************
پای تخم مرغ و برنج برای سگ
یک فنجان برنج قهوه ای
دو فنجان سبزیجات مختلف ( سیب زمینی شیرین، هویج، حبوبات و غیره)
یک فنجان آب گوشت قرمز
سه عدد تخم مرغ
نصف فنجان شیر کم چرب
یک فنجان ماست طبیعی کم چرب
نصف فنجان آب با یک عدد عصاره گوشت حل شده در آن

ابتدا برنج را بپزید. سپس در یک ظرف بزرگ برنج، آب گوشت و سبزیجات را مخلوط کنید. در یک ظرف جداگانه تخم مرغ ها، شیر و ماست و عصاره گوشت را مخلوط کنید. سپس محتوای دو ظرف را با یکدیگر مخلوط کنید و آرام به هم بزنید. در ظرفی بریزید و به مدت 30 دقیقه در دمای 180 درجه سانتی گراد در فر قرار دهید. بعد از پختن پای، آن را به دمای اتاق برسانید و به اندازه های مناسب برش بزنید.
**********************************************
رول تن ماهی برای سگ
یک کنسرو تن ماهی
یک قاشق روغن زیتون
یک ساقه کرفس
یک هویج بزرگ
یک قاشق چای خوری آبلیمو
4 قاشق غذاخوری پنیر

تمامی مواد به جز آبلیمو را در میکسر ریخته و مخلوط کنید. آبلیمو را در لحظه آخر اضافه کنید و کمی به هم بزنید. مواد را پهن کنید و به شکل رولت، رولش کنید. در یخچال قرار دهید و بعد از خنک شدن برش دهید.
**********************************************
کیک گوشت برای سگ
1.5 فنجان برنج قهوه ای
3 فنجان آب
2 سیب زمینی رنده شده
4 هویج رنده شده
2 ساقه کرفس خرد شده
2 فنجان گوشت قرمز یا مرغ ریز خرد شده
8 عدد تخم مرغ
3 قاشق غذا خوری روغن زیتون
1.5 فنجان جو
نمک خیلی خیلی کم

فر را از قبل با دمای 200 درجه گرم کنید و چند قالب کیک یزدی را چرب کنید. جو و برنج را با مقداری آب در یک قابلمه بپزید و بگذارید خنک شود. در یک ظرف بزرگ سیب زمینی، هویج، کرفس و گوشت و تخم مرغ را مخلوط کنید. تمامی این مواد را با یک قاشق چوبی به هم بزنید. سپس روغن زیتون، جو و برنج و نمک را اضافه کنید. قالب ها را تا لبه با این مواد پر کنید. به مدت 30 تا 40 دقیقه در فر قرار دهید. بعد از 30 دقیقه کیک ها را چک کنید تا نسوزد. بگذارید تا کمی خنک شود و بعد از آن میتوانید آن را به سگ بدهید. بقیه اش را نیز فریز کنید.
**********************************************
بیسکوییت های کدوتنبل برای سگ
2 فنجان آرد برنج قهوه ای
نصف فنجان آرد گندم سیاه
3 قاشق چای خوری بیکینگ پودر بدون گندم
2 قاشق چای خوری دارچین
یک چهارم قاشق چای خوری پودر زنجبیل
یک چهارم فنجان روغن زیتون
نصف فنجان عسل یا شیره ی افرا
2 عدد تخم مرغ زده شده
1 قاشق چایخوری عصاره وانیل
یک فنجان و نصفی کنسرو کدوتنبل بدون ادویه
نصف فنجان آب یا آب سیب

مواد خشک را با هم مخلوط کنید و به هم بزنید. در یک کاسه جداگانه، بقیه مواد به جز آب یا آب سیب را مخلوط کنید و به آرامی مخلوط مواد خشک را به آن اضافه کنید. در نهایت باید مخلوطی غلیظ ولی روان به دست آید. آب یا آب سیب را اضافه کنید تا یک خمیر منسجم به دست آید.
نکته خیلی مهم: کاسه محتوی خمیر را به مدت 10 تا 15 دقیقه در فریزر قرار دهید تا بیسکوییت ها راحت تر فرم بگیرند. 
فر را از ده دقیقه قبل با درجه 400 فارنهایت گرم کنید. به اندازه ی نصف قاشق غذا خوری از خمیر بردارید و روی کاغذ شیرینی پزی از قبل چرب شده قرار دهید. خمیر را به شکل یک دایره بریزید یا با یک قاشق کمی آن را پهن کنید.
بیسکوییت ها را برای ده دقیقه با همان درجه 400 فارنهایت بپزید. بیسکوییت ها باید به خوبی شکل بگیرند اما کماکان کمی نرم و قابل جویدن باشند، درست مانند بیسکوییت های خودتان!!! سگتان عاشق این بیسکوییت میشوند، اما در دادن آن زیاده روی نکنید. باقی بیسکوییت ها را در یک ظرف در بسته نگاه دارید.

پین کردن این در Pinterest

به اشتراک بگذارید