نوع

خوکچه از خانواده جوندگان خونگرم مي باشد. داراي پاهاي کوتاه ، گردن کوتاه و سر بزرگ و بدون دم مي باشد. به طور کل نيمي از پستانداران کره زمين را جوندگان تشکيل مي دهند.

خلق و خو

سرگرم کننده و آرام. خوکچه هندي به علت رفتار آرام و مطيع ، عادتهاي تميز ، عدم گاز گرفتن و چنگ انداختن به يک حيوان خانگي معروف تبديل شده است. معمولاً اگر از کودکي آنها را دست آموز کنيد در بزرگسالي از بغل شدن نخواهند ترسيد. معمولاً دو نر در کنار هم حالت تهاجمي پيدا مي کنند. اگر خوکچه خود را تنها نگهداري مي کنيد قفس آن را در مکان شلوغي قرار دهيد تا رفت و آمدها را ببيند و صداها را بشنود.

اندازه

طول: حدود 15-30 س.م ، ارتفاع: 13 س.م ، وزن:800 گرم تا 1 ک.گ.

محل نگهداري

مي توان آنها را در داخل قفس و يا آکواريوم نگهداري کرد. نبايد ميله هاي قفس ازهم آنقدر باز باشد که سر حيوان بين آنها گير کند. بايد کناره هاي قفس چند سانتيمتر بالا بيايد تا خوکچه نتواند فضولاتش را به بيرون پرتاب کند . اگر از آکواريوم استفاده مي کنيد بايد آن را هميشه تميز کنيد و ادرار حيوان را بشوئيد تا بوي بد نگيرد. مي توان بستر را با خاک اره يا خورده کاغذ پوشانيد که البته خاک اره به دليل دخول در مجراي ادراري نرها پيشنهاد نمي شود.

تميز کردن

بايد محل نگهداري خوکچه را به صورت هفتگي تميز نمود ، ادرار را شست و جاي مانده ادارا آن را با سرکه و يا ساير مواد شوينده غير سمي تميز نمود.آراستن

بايد ناخنها را کوتاه نگه داشت در غيراين صورت آنها بلند شده و به صورت برعکس به داخل گوشت حيوان مي رود (مراجعه به عکس پايين). خوکچه هاي مو کوتاه و متوسط نياز چنداني به آراستن ندارند اما نوع مو بلند نياز به برس کشيدن منظم دارد تا موهاي بلندش به صورت گره خورده در نيايد. خوکچه مو بلند به طور طبيعي در حيات وحش وجود ندارد.

موهاي خوکچه هاي پرورشي مو بلند همانند موي انسان بلند و بلند تر مي شود و داراي طول مشخصي نمي باشد. به شست و شو نياز ندارد مگر مواردي که بسيار کثيف است و يا اسهال گرفته ، زيرا شست و شو باعث ازبين رفتن چربي طبيعي پوست مي شود. خوکچه ها معمولاً به تميز کردن خود و اطرافشان (حتي پا و دست انسانها) علاقه دارند

تغذيه

خوکچه هندي تقريباً به خوردن انواع ميوه ها و سبزيجات علاقه دارد. خوکچه ها نمي توانند ويتامين ث خود را بسازند بنابراين بايد در تغذيه آنها از ميوه هاي سرشار از ويتامين ث و يا مولتي ويتامين استفاده نمود. بايد همه غذاها را قبل از سرو کردن به خوبي شست. دقت کنيد تا خوکچه شما اضافه وزن پيدا نکند.

دندانهاي جلويي خوکچه هميشه در حال رشد است و اگر شي اي در اختيارش براي جويدن قرار ندهيد از حد طبيعي بلندتر شده و باعث ايجاد مشکل در خوردن مي شود.

خوکچه هندی میتواند از میوه ها و سبزیجات استفاده کند.

در زیر لیستی از میوه سبزیجاتی که خوکچه میتواند استفاده کند آمده است:

(خوکچه ها عاشق میوه و سبزیجات هستند همانگونه که عده ای از انسانها عاشق بستنی و شکلات هستند!این نکته بسیار مهمه چرا که میوه و سبزیجات بخش مهمی از جیره غذایی خوکچه را تشکیل میدهد و باعث شادی و سلامتی آنها میشود!)

فلفل قرمز دلمه ای(فلفل زرد /فلفل سبز /مقدار ویتامین اشباع شده در فلفل قرمز بیشتر است!)

هویج (هم ریشه و هم قسمت سبز بالای آن قابل استفاده برای خوکچه است)

سیب (دقت کنید عاری از دانه های سیب باشد)

پرتقال (بهتر است طوری پوست رویی را جدا کرده تا پالپ های پرتقال بصورت مستقیم در اختیار خوکچه قرار گیرد)

سبزیجات مثل کاهوقرمز ،کاهوی بوستو (برای جلوگیری از اسهال و مشکلات کلیوی در حد اعتدال استفاده کنید)

خیار

کلم بروکلی (به مقدار بسیار کم استفاده شود چرا که به شدت نفاخ است)

لوبیا سبز

انگور

موز

توت فرنگی (در حد اعتدال)

اسفناج

گوجه فرنگی گیلاس (در حد اعتدال)

گشنیز

جعفری

خوکچه هندی چه چیز نباید بخورد؟

کاهو (منطور به مقدار زیاد است!اگر یک برگ کاهو به حیوان خود دادید از دادن برگ بعدی خودداری کنید چرا که آبکی وعملا ارزش غذایی کمی دارد و بیشتر باعث اسهال میشود.بهتر است از برگهای تیره کاهو استفاده کنید)

هرنوع کلم (شاید یک قطعه کوچک از آن خوکچه شما را نکشد اما به شدت آسیب میرساند..پس بهتر است ازآن اجتناب کنید)

گل کلم (بسیار نفاخ است)

سیب زمینی (مخصوصا زمانی که سبز میشوند چرا که سم از روی پوست هم به داخل نفوذ میکند پس بهتر است به جای دادن آن به خوکچه هندیتان به سطل زباله بیندازیدش! )

لوبیا (این به معنای لوبیا سبز نیست..منطور لوبیا قرمز سخت است و لپه و …)

آجیل یا دانه های غلاف دار (مانند تخم آفتابگردان، هرگونه دانه مخلوط پرنده ..تخم کدو … بادام زمینی و..)

ریواس (برگ های ریواس سمی بوده و ساقه های آن بسیار ترش هستند)

هرگونه گوشت و ماهی (خوکچه ها گیاه خوار بوده و بیشتر به سالادی از سبزیجات علاقه دارند تا استیک! )

فراورده های لبنی (مثل ماست چکیده و…)

شکلات ،قهوه یا هرچیزی که حاوی کافیین است.

الکل (نیازی به توضیح نیست! )

انواع بیسکوییت ها و نان ها

غذای همستر .جربیل. خرگوش یا هر نوع خوک دیگری جز خوک گینه! چرا که آنها دارای ویتامینها و نوع دیگری از رژیم غذایی هستند که مناسب رژیم غذایی خوکچه نیست)

پاپ کورن (به راحتی داخل گلو رفته و ایجاد خفگی میکند)

شیرینیجات مثل دونات ها ،آبنبات؛نوشابه..

بستنی

هرگونه غذای فراوری شده یا سرخ شده که شما استفاده میکنید! مثل چیپس یا سیب زمینی سرخ شده

پنیر

هر چیز تند مثب فلفل هالوپینو..دارچینی….

*اگر غذایی مورد نطر شماست که در هیج کدام از دو لیست بالا نیست(به دلیل جامع نبودن لیست)حتما پیش از استفاده با یک دامپزشک مشورت کنید!

یونجه: صبحانه ، نهار ، شام ، میان وعده!

خوکچه هندی دارای سیستم گوارشی منحصر به فردیست که برای هضم غذای خود به فیبر بسیار بالایی نیاز مند است که فیبر مورد نیاز خود را میتواند از طریق یونجه بدست آورد ..با یونجه خوکچه شما همیشه شاد و سالم خواهد بود!!

فعاليت بدني

خوکچه به بيرون آمدن و آزاد بودن علاقه زيادي دارد. هنگامي که آن را آزاد مي کنيد زير نظرش داشته باشيد تا مانع از گم شدن حيوان و يا جويدن اشياء قيمتي ، گياهان و سيم برق شويد.

طول عمر

حدود 4-8 سال. برخي تا 10 سال نيز عمر مي کنند.

مشکلات سلامتي

اسهال به دليل چرک و باکتري ها و غذاهاي فاقد ارزش. گرما زدگي ، چرک تنفسي که غالباً منجر به مرگ حيوان مي شود. بيماريهاي پوستي ، کمبود ويتامين ث و سرطان دندان قابل ذکر مي باشد.

بارداري

زايمان خوکچه ها در فصول گرم سال اتفاق مي افتد. دوران حاملگي 9 هفته مي باشد که در مقايسه با ساير جوندگان زياد است. بر خلاف موشها نوزادان خوکچه با مو به دنيا مي آيند و 2-3 روز بعد از به دنيا آمدن شروع به خوردن غذا مي نمايند. حدود 2-3 هفته شير مي خورند. تعداد بچه ها 1-4 عدد مي باشد. سن بلوغ در خوکچه 60-70 روز است.

منشاء

موطن اصلي آنها جنوب آمريکا مي باشد. در آنجا خوکچه را Cavies مي نامند. خوکچه ها 2000سال قبل از ميلاد دست آموز گشتند و حدود سال 1500 به اروپا وارد شدند. از خوکچه بعنوان يک منبع غذايي استفاده مي شده است و حتي امروزه در آمريکا بعنوان منبع پروتئين اقدام به خوردن اين حيوان مي نمايند.

هنوز هم در آمريکا برخي از آنها به صورت وحشي در گروه هاي 5-10 تايي زندگي مي کنند. نوزاد اين حيوان مي تواند بدود وقتي فقط 3 ساعت عمر دارد. بعضي از خوکچه هاي وحشي طولي معادل 1 متر دارند . امروزه از آنها بيشتر در آزمايشات علمي استفاده مي شود.

پین کردن این در Pinterest

به اشتراک بگذارید